Australorp

Australorp, 1900’lü yılların başlarında İngiltere’den Avusturalya’ya getirilen Siyah (Black) Orpington’un Rhode Island Red, Minoca, Beyaz (White) Leghorn, Langshan ve Plymouth Rock ırklarının çaprazlamalarından elde edilmiş, Avusturalya kökenli bir ırktır.  Ausrtralorp kelimesi İngilizce’de Australia (Avusturalya) kelimesini simgeleyen “Austra” ile Orpington kelimesini simgeleyen “orp” hecelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

Australorp, yumuşak tüyleri olan, beyaz tırnaklı, siyah bacaklı ve gagalı, emsallerinden daha büyük, dik duran tek ibikli, büyük bir tavuk ırkıdır. Australorp dayanıklı, değişken koşullara çabuk uyum sağlayabilen bir tavuktur. Hem yumurtacı hem de etçi bir tavuk olarak yetiştirilen çift yönlü tavuklardandır.

Australorp tavuklarının 4 değişik türü mevcuttur: Siyah (Black), Beyaz (White), Mavi (Blue) ve Benekli (Splash). Işığın üzerine vurması ile yeşilimsi yansımalar oluşan parlak siyah tüyleri ile en çok bilinen rengi siyahtır. Mavi olanını mavi-gri karışımı; beyaz olanı saf beyaz ve benekli olanı ise beyaz üzerine rastgele siyah ya da gri benekleri olan tüylere sahiptir.

Australorp senede ortalama 250 adet yumurta yumurtlamakla beraber 365 günde 364 yumurta yumurtlayarak “dünya yumurtlama rekoru” sahibidir. İyi kuluçkaya yatan, anaç bir tavuktur. Büyük (large) boyunun yanısıra cüce (bantam) boyu da vardır.

Standart Ağırlıkları

Büyük (Large)

Horoz 3.90-4.70 kg
Tavuk 3.30-4.20 kg

Cüce (Bantam)

Horoz 1.20 kg
Tavuk 0.79 kg

 

GÖRSEL GALERİ

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube