Rhode Island Reds

Rhode Island Reds ABD.’nin Rhode Island eyaletinin simgesi haline gelmiş, ABD kökenli bir tavuk ırkıdır. Rhode Island Reds ırkının oluşturulmasında üç önemli etken vardır: Asya, Akdeniz ve Gamefowl tavukları. Bulgaristan kökenli Siyah Shumen (Black Shumen) ve Kızıl Starogorska (Red Starozagorska) tavuk ırkları ile Pakistan kökenli Siyah Göğüslü Kızıl Malay (Black-Brested Red Malay)  ırkının çaprazlamasından türetilmiştır. Rhode Island Reds tüy rengindeki derinliği, güçlü yapısını ve nispeten sert tüylerini Siyah Göğüslü Kızıl Malay (Black-Brested Red Malay) ırkından almıştır.

Rhode Island Reds ve Sussex tavukları birçok günümüz tavuk ırkını türetmek için çaprazlamada çok kullanılan tavuk türleridir. Rhode Island Reds tavuklarının iyi yumurta yumurtlayabilmesinden dolayı birçok tavuk ırkının babası Rhode Island Reds horozlarıdır.

Rhode Island Reds ırkının siyah ile kestane rengi tonlarının bir arada yer aldığı türü yaygın olarak bilinse de pas rengi ağırlıklı beyaz çizgili olan türü de vardır. Gözleri kırmızı ya da turuncu, ayakları sarı ve gagaları kızıl-kahverengi rengindedir. Civcivleri ten rengi ile çok açık kızıl renkli olup, sırtlarında koyu kahverengi çizgiler vardır. Tek parça kırmzı ibikleri vardır.

Rhode Island Reds, hem yumurta hem de et tavuğu olarak beslense de yumurtlama verimliliği ile daha ön plana çıkmaktadır. 1 haftada 6 – 7 yumurta yumurtlayabilmektedir ki bu da senede 310 ile 360 arasında değişen yumurta demektir.

Standart Ağırlıkları

Horoz 3.4 – 3.9 kg
Tavuk 2.5 – 2.9 kg

GÖRSEL GALERİ

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube