Sussex Light

Sussex tavukları, İngiltere’de bilinen en eski tavuk türüdür. Hem et hem de yumurta tavuğu olarak, çift yönlü beslenebilen tavuklardandır. Modern tavukçuluk sektörününde çok büyük etkileri olan Sussex ırkı, modern tavukçuluğun atası olarak da bilinir.

Sussex tavuğunun bilinen türleri şunlardır: Kahverengi (Brown), Devetüyü rengi (Buff), Açık renk (Light), Kızıl (Red), Çilli (Speckled), Beyaz (White), Taçlı (Coronation).

Sussex tavukları, uzun, geniş, düz ve köşeli sırt yapısı ve vücuttan 45 derecelik bir açı ile duran kuyruğu ile oldukça zarif bir tavuktur. Tüyleri koyu renkli olan türlerinin gözleri kırmızıi açık renkli tüyleri olanların gözleri ise turuncu renklidir. Orta büyüklükte, tek ve dik duran ibikleri vardır. Kulakları kırmızı, ayaklar ve deri beyaz renklidir.

Sussex tavukları uysal, çevreye ve değişen koşullara kolay uyum sağlayabilen, insanlardan rahatsız olmayan bir ırktır. Büyük (Large) ve Cüce (Bantam) ebatları vardır.

Çift yönlü olan Sussex tavukları kümes hayvancılığının çift yönden (yumurta ve et) en verimli tavuğu olarak bilinir. Krem rengi ile açık kahverengi arasında değişen renk tonlarında, büyük boy (Large) yumurta yumurtlarlar. Son zamanlarda çok nadir de olsa açık yeşil renkte yumurtlayan Sussexlere de rastlanmaktadır. Yılda 260 civarında yumurtlayabilirler.  Özellikle Çilli (Speckled) türü kuluçka makinesi gibi olabilir. Açık renkli (light) Sussex ve Beyaz (White) Sussex de iyi kuluçkacıdırlar. Sussex tavukları aynı zamanda iyi bir besi tavuğudur. Ağır siklet (Heavy weight) sınıfında yeralan bu tavuklar çok çabuk gelişirler. Çilli Sussex  (Speckled) içlerinde en yavaş gelişenidir.

Standart Ağırlıkları

Büyük (Large)

Horoz 4.10 kg
Tavuk 3.20 kg

Cüce (Bantam)

Horoz 1.50 kg
Tavuk 1.10 kg

 

GÖRSEL GALERİ

Click to Watch Video
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube